Ekstrüzyon Hattı

Ekstrüzyon Hattı

Ekstrüzyon preslerimiz firmamız için lokomotif niteliğindedir. Döküm sonrası uygun homojenizasyon işlemi görmüş billetlerimiz profil üretimi amacı ile bu hatta gelmektedir. Firmamızda ekstrüzyon üretimi için 2 adet 5” (127mm çap/1.000 ton), 6” (152mm çap/1.250 ton) ve 2020 yılı sonunda devreye alınan 10” (254mm çap/2.750 ton) olmak üzere dört adet ekstrüzyon hattımız mevcuttur. Bu preslerimizde solid ve hollow pipe (dikişli boru) olmak üzere bir çok grift ve kompleks profil üretimi yapılabilmektedir. Üretimde pres çıkışında uygulanan uygun soğutma sistemleri ile profile pres çıkışında gerekli mekanik özellikler kazandırılır. Ekstrüzyon işlemi sonrasında yaşlandırma ısıl işlemi ile de nihai mekanik özellikler sağlanmış olur.

Ekstrüzyon hatlarımızda ürün ölçüleri, kalite ve mekanik özelliklerinin istenilen seviyede sağlanması amacı ile çoklu kontrol sistemi mevcuttur. Bu sistemde her farklı seri üretim öncesi billet sıcaklığı, kovan sıcaklığı, profil çıkış sıcaklığı, patlatma basıncı, basım süresi ve ölü zaman gibi parça kalite ve mekanik özelliklerini etkileyen tüm parametreler kontrol edilerek ve kayıt altına alınarak güvenli bir üretim başlangıcı verilmektedir. Kullanılan form her profil için müşterinin talep ettiği özelliklere göre hazırlanır ve kayıt altına alınır. Ayrıca Kalite Departmanı tarafından yapılan proses kontrolleri ile istenilen ölçüler devamlı kontrol altında tutulmaktadır.

Kalitenin yanında performansında önemine inanan firmamızda ayrıca pres ölü zamanlarının takibi ve analizi amacı ile ayrı bir sistem kullanılmaktadır. Ölü zamanı aşan durumlar bu sistemde belirtilir, ardından yapılan analiz ile hata tespiti ve onarımı ya da gerekli görülür ise geliştirilmesi üzerine çalışmalar yapılır. Böylece pres takibi ve güvenli bir proses elde edilmektedir.

Pres üretimi tamamlandıktan sonra alüminyum profil üzerinde yapılan inceleme çalışmaları ile uygun ve uygun olmayan profil uzunlukları belirlenir. Ardından bu uzunluklar her ürün için standartlaştırılır. Tecrübeli personel kadrosu ve kontrollü proses adımları ile ekstrüzyon üretimi gerçekleştirilmektedir.

Scroll to Top